Ella Pizza & Kebab palkintopallille Helsingin paras pizzeria -kisassa
Suuret onnittelut meillä Eastonissa sijaitsevalle Ella Pizza & Kebab ravintolalle loistokkaasta menestyksestä Helsingin paras pizzeria -kisassa. Kolmas sija on loistava saavutus vasta vain vuoden Helsingissä toimineelle ravintolalle. Hurraa!

Ellan kolmas sija ilahduttaa
Kaikki Eastonissa Ellassa syöneet tiedämme, että voittokin olisi ollut ansaittu mutta kolmas sija otetaan ilolla vastaan. Kisa oli tiukka ja taakse jäi pitkä lista aivan huippuluokan ravintoloita, joten emme voi olla muuta kuin ylpeitä ja onnellisia Ellan menestyksestä.
Helsingin Uutisten järjestämässä äänestyksessä voittosijan nappasi töölöläinen Zuhat, joka hurmaa yhteisöllisyydellään ja perinteisillä pizzoilla. Zuhat-pizzeria on palvellut Töölössä jo 25 vuotta. Toiselle sijalle sijoittui herttoniemeläinen Foxy Bear, joka on tunnettu paikallisten keskuudessa reiluista täytteistä ja takuuvarmasti hyvästä ruoasta oli se sitten pizzaa tai kebabia.

Perinteisen pizza- ja kebabpaikat hallitsivat äänestystä
Noin kolmen vuoden välein ollut äänestys on järjestetty viimeksi vuosina 2020 ja 2023. Edellisen kerran voittaja oli ydinkeskustan Via Tribunali ja vuonna 2020 voiton vei Oulunkylän Capperi. Molemmat näistä tunnetaan paksupohjaisesta napolilaistyylisestä pizzasta, joiden hinnat ovat usein lähempänä 20 euroa. Tällä kertaa äänestyksessä kärkisijoille pääsi perinteisempiä pizzaa ja kebabia tarjoilevia paikkoja, joissa annosten hinta tavallisesti alle 15 euroa.

Ella sai kiitosta raaka-aineiden laadusta ja siitä, että Ellassa tehdään paljon itse
Ellan asiakkaat ovat kommentoineet sosiaalisessa mediassa ja antaneet kiitosta erityisesti laadusta. Tuoreet ja laadukkaat raaka-aineet takaavat maukkaat pizzat ja ruoat. Kiitoksen aiheena on myös Ellan tarkkuus gluteenittomien pizzojen valmistuksessa ja se, että listalta saa ketopizzaa, jonka resepti on tarkoin kehitelty itse. Ellan ohutpohjainen ja rapea pizza maistuu asiakkaille loistavasti ja henkilökunnan palvelualttius ja lämpö välittyy ravintolassa. Asiakkaat arvostavat myös sitä, että ravintolassa tehdään takinat ja kastikkeet itse ja senhän huomaa herkullisessa maussa!

Kiitos kaikille äänestäneille
Ella pizzeria haluaa kiittää kaikkia asiakkaita ja sitä, että niin monet antoivat ravintolalle tukensa äänestyksessä. Menestystä juhlitaan yhdessä perjantaina 8.5.2026, jolloin kaikki listan pizzat ovat myynnissä 12 euron tarjoushintaan (poislukien gluteeniton ja ketopizza). Lämpimästi tervetuloa syömään!
Ja laittaakaahan muuten Ellan aktiivinen ja hauska some seurantaan Instassa ja TikTokissa.

Anna Liljeroos
Neuvosta vaari ja Hetkiä idässä -blogien takana on itähelsinkiläinen perheenäiti Anna Liljeroos. Neuvosta vaari on itäisen Helsingin oma Niksi-Pirkka, Hetkiä idässä taas innostaa liikkeelle ruokahalua herättäen.