Eurokaupan aarteilla käsitöihin on helppo hurahtaa
Koulun käsityötuntien ja taideopetuksen myötä perheemme koululaiset ovat innostuneet kokeilemaan uutta myös kotona. Viimeisimpänä tokaluokkalaisemme on hurahtanut virkkaamiseen. Eastonin Hansakäytävän Eurokaupasta löysimme käsitöihin monenlaisia tarvikkeita ja roppakaupalla motivaatiota.
Juhlatarvikkeita kevään juhliin
Pistäydyimme lasten kanssa Eastonin Hansakäytävän Eurokaupassa asioilla, sillä olimme hakemassa muutamia pienjuttuja tuleviin juhliin. Eurokaupassa on todella suuri valikoima juhlatarvikkeita, kuten servettejä, kertakäyttöastioita, ilmapalloja, lahjapusseja ja kortteja. Kaupassa pyöriessä löysimme myös ihania lankoja, jotka olivatkin olleet ostoslistalla siitä asti, kun tyttömme alkoi virkata.
Kädentaidot ovat tulevaisuuden valtti
Tyttäremme valinta kohdistui kauniiseen, sateenkaarivärjäyttyyn Kehrä-neulelankaan. Tokaluokkalaiset ovat koulussa harjoitelleet sormivirkkausta, mutta pian he pääsevät käyttämään myös oikeita virkkauskoukkuja.
Me vanhemmat saimme tehtäväksi säästää käytetyt pelti- ja säilykepurkit lasten virkkaustöitä varten. Niissä purkkien ulkopinta peitetään virkatulla langalla, kierittämällä sitä purkin ympäri ja näin koululaiset saavat luokkaan uusia kynätelineitä.
Eurokaupasta mukaamme tarttui myös Nicki Trenchin kirjoittama, varsin kiinnostavan oloinen Opi virkkaamaan – aloittelijasta taitajaksi -kirja, ja vieläpä todella edullisesti. Uskon, että luovuus ja kädentaidot ovat tulevaisuuden valttikortteja, joten on ihanaa kannustaa omia lapsia käsitöihin, etenkin kun innostus kumpuaa heistä itsestään.
Parasta oli, että vaikka ostoksemme sisälsivät vaikka mitä, maksoivat ne yhteensä alle kympin! Eurokauppa on avoinna arkisin 10-20 ja viikonloppuisin 10-18. Tervetuloa!

Anna Liljeroos
Neuvosta vaari ja Hetkiä idässä -blogien takana on itähelsinkiläinen perheenäiti Anna Liljeroos. Neuvosta vaari on itäisen Helsingin oma niksipirkka, Hetkiä idässä taas innostaa liikkeelle ruokahalua herättäen.
Aiheeseen liittyen
Intersport Eastonin Bauer FitLab ja Test Center auttavat jääkiekkovarustusten hankinnassa
Jääkiekkoilijan ykköskauppa löytyy Eastonista. Bauer FitLab -skanneri varmistaa täydelliset luistimet ja Test Centerissä pääset kokeilemaan mailoja. Asiantuntevan palvelun ansiosta varusteiden hankinta ei jää arvailujen varaan.
Hemmottelua puoleen hintaan – Finlayson superale Eastonissa su 24.8. asti
Finlayson pop-upin loppurysäys jatkuu Eastonissa sunnuntaihin 24.8. asti. Ihanat Elefantti Riemu -lakanat ja pyyhkeet, kätevät unipussit, ylelliset kylpytakit, suosittu Eläinystävät-sarja ja trendikkäät pellavalakanat loistavassa alessa.