Parasta Niksi-Pirkkaa: kaikki elämässä hoituu sukkahousuilla!
Ennen kuin maailmalla alettiin puhua life hackeista ja kiertotaloudesta, suomalaiset olivat jo puoli vuosisataa ratkoneet kaikki elämän ongelmat sukkahousuilla. Pirkka-lehdessä ja verkossa vuodesta 1974 julkaistuissa 50 000 Pirkka-Niksissä sukkahousut eli sukkikset ovat ehdoitta maailman tärkein monitoimiväline.
Joko olet testannut näitä nerkokkaita sukkisvinkkejä?
Kietaise sukkahousut päähäsi on todellinen niksiklassikko: toimii leipoessa, jolloin hiukset eivät tipu ruokaan, ja huvipuistossa, jotta silmälasit eivät putoa päästä. Mutta kannattaa kokeilla myös tätä: Vedä päähäsi värilliset, puhtaat sukkahousut, ja ihaile maailmaa uusin silmin. Voit myös pyytää jonkun piilottamaan sinulle tärkeän esineen, esimerkiksi pankkikortin, ja ninjailla tiesi kätkölle.
Junassa nukkuvan kannattaa ottaa sukkahousut kassista, sitoa ne pään ympärille ja penkkiin, jolloin pää ei nuoku unen aikana.
Ripusta vanhat sukkahousut omenapuun oksaan, niin voit seurata tuulen suuntaa ja voimakkuutta.
Sujauta jalkapallo sukkahousujen sisään ja sido toinen pää jalkaasi niin pystyt treenaamaan potkuja loputtomasti.

Puhdista vihertynyt lipputanko kietomalla mäntysuopaliuoksella kostutetut sukkahousut tangon ympärille ja vetämällä niitä ylös ja alas tangon narujen avulla. Kesäklassikko!
Sido sukkahousut nojatuolin jalkaan ja sujauta kaukosäädin housunlahkeeseen, niin se ei ole hukassa enää koskaan. Erinomainen vinkki, jota voi soveltaa myös lukulaseihin ja muihin jatkuvasti kadoksissa oleviin esineisiin.
Täytä sukkahousut kahvinpuruilla ja sujauta pussukat kenkiin epämielyttäviä hajuja poistamaan. Toimivaa ja ekologista!
Laita pyöränsarveen sukkahousut ja sujauta sinne uikkarit, kun poljet kotiin uimarannalta. Ei haittaa vaikka jäävät yönkin yli, sillä ne kuivuvat hyvin.
Kun menet marjametsään, pujota sukkahousut käsiisi (leikkaa housujen kärjestä pieni pala pois) ja housujen yläosa kauluriksi niin eipä punkit pääse kaivautumaan ihoosi!

Eikö olekin kätevää?
Sukkahousut toimivat myös vyölaukkuna ja ylimääräisellä osalla voit tarvittaessa puhdistaa vaikka silmälasit.
Kun laitat uudet sukkahousut jalkaan, suihkuta niihin kevyesti hiuslakkaa. Tämä auttaa vahvistamaan kuituja ja estää silmäpakojen muodostumista.
Oivan selänhierontavälineen sukkahousuista saa sujauttamalla tennispallon sukkahousun sukkaosan sisään. Sukan molemmista päistä kiinni pitämällä pysyy tennispallo paikoillaan ja seinää vasten seisten voi hieroa hartioita, ristiselkää tai pakaroita eikä tarvitse pelätä pallon tipahtamista maahan.
Viritä mökillä sukkahousut pyykkinaruksi kahden puun väliin kevyen pyykin kuivaukseen.
Kuka lähtisi reissuun ilman sukkiksia?
Viikonloppureissuun lähtö sujuu vaivattomasti, kun pakkaat lapsille joka päivälle vaaterullan sukkahousuun. Aikuisilla sama toimii alusvaatteiden pakkauksessa apuna. Näin vaatteet pysyvät laukussa järjestyksessä ja lähtiessä on helppo tarkistaa, onko jokaiselle muistettu ottaa vaihtovaatetta mukaan. Sukkahousut voi tarpeen tullen vaikka nimetä.
Leikkaa sukkahousut lahkeista ja käytä niitä erillisinä pusseina matkalaukussa. Ne pitävät alusvaatteet, sukat ja muut pienet vaatteet erillään ja siisteinä, mikä tekee pakkaamisesta helpompaa ja matkalaukusta järjestetymmän.
Itkuinen vauva rauhoittuu vain hyssyttelemällä vaunuissa? Solmi sukkahousut vauvan vaunujen työntöaisaan. Istahda sohvalle ja heiluta vaunuja sukkahousuista rauhallisesti vetämällä, sukkahousut joustaa ja vaunut liikkuvat pienellä ranteen liikkeelläkin ja vauva rauhoittuu ja saa äiti istua rennommin sohvalla. Myös isompaa lasta voi kiikuttaa helposti, kun solmii sukkahousut kiikkuun ja pienellä liikkeellä saa vauhtia lapselle.
Asuuko teilläkin äkkipikainen teini? Kiinnitä sukkahousujen vyötärön kuminauha teinin huoneen oven saranaan ja kietaise kärkiosuudet nätille rusetille molemmin puolin oven kahvoihin. Kun teini paiskaa ovensa kiinni, viritetyt sukkahousut vaimentavat ääntä ja hidastavat oven sulkeutumista niin, että ehdit vielä sanoa viimeisen sanan
Jos meinaa flunssa iskeä päälle, kaiva nailonsukkahousut esiin ja pilko sipulia sukkiksiin. Jätä sukkahousut roikkumaan yön yli sängyn läheisyyteen. Avaa hyvin tukkoista oloa!
Kun paha nuha iskee ja täytyy olla koko ajan paperia saatavilla, nuharulla on ratkaisusi. Pujota sukkahousut vessapaperirullan läpi ja sido ne kiinni niskan taakse. Yhtä niistokertaa varten voit repäistä vain yhden arkin ja sen jälkeen työntää käytetyn paperin hylsyn sisään, niitä mahtuu sinne yllättävän paljon. Näin paperitolloja ei jää ympäri asuntoa ja “nenäliinat” kulkevat kotona kätevästi mukana koko ajan. Touhu tulee myös edulliseksi.
Huolettaako, että sukkahousut alkavat valua päältä kesken rientojen? Pue niiden päälle alushousut, niin niitä ei tarvitse enää nykiä tai nostella.
Anna Väre
Anna Väre on vapaa toimittaja, copywriter ja Eastorin toimituspäällikkö, joka Hyllyjen välissä -blogissaan kohtaa ihmisiä ja ilmiöitä Eastonissa ja sen ympärillä. Minun reseptini -juttusarjassa sukelletaan annosten ja asioiden ytimeen ja jaetaan vinkkejä parempaan arkeen.