Yksi joulun suosituimmista lahjoista on kirja, eikä suotta
Moni saa jouluna paketista kirjan jos toisen, ja jos lahjansaajan maku on tiedossa, on lahja mieleinen. Kustantajien omasta pop-up joulumyymälästä löydät kirjoja jokaiseen makuun, unohtamatta uutuuksia. Tässä vinkkini tiedekirjojen ystäville.

Eastonin Hansakäytävälle on ilmestynyt Into Kustannuksen pop-up myymälä, joka palvelee tammikuun loppuun saakka. Myynnissä on myös muiden pienkustantamojen, kuten Gaudeamuksen tiedekirjoja.
Erityissuositus lähtee Newtonin kana-kirjalle, joka lähestyy ruoanlaittoa tiede ja kemia edellä.
Elintarviketietelijänä tämä löytyy myös omasta kirjahyllystäni.

Lasten kirjoja muutamalla eurolla ja pokkarit vitosella
Lasten kirjoista löytyi kirjoja monenikäisille: Sankaritarinoita pikkutytöille sekä ihan pienille sopivia kirjoja suurine kuvineen. Myymälästä kerrottiin, että suosituin pöytä on kuitenkin pokkaripöytä, josta pokkarit irtoavat vitosella tai könttänä 5kpl/20€.
Kirjakaupan aukioloajat:
Ma-pe 11.00-19.00
La 11.00-17.00
Tervetuloa tekemään löytöjä!

Anna Liljeroos
Neuvosta vaari ja Hetkiä idässä -blogien takana on itähelsinkiläinen perheenäiti Anna Liljeroos. Neuvosta vaari on itäisen Helsingin oma Niksi-Pirkka, Hetkiä idässä taas innostaa liikkeelle ruokahalua herättäen.
Aiheeseen liittyen
Eastonin ravintolat vievät sinut herkulliselle maailmanympärimatkalle
Eastonissa syöminen on kuin maailmanympärimatka ilman lentolippua. Yhdestä paikasta löydät vietnamilaisen keittiön parhaat maut, nepalilaiset klassikot, japanilaisen sushin tuoreuden, korealaiset street food -elämykset sekä klassiset suosikit.