Easton sammuttaa julkisivujen mainosvalot Earth Hour – ilmastotapahtuman ajaksi
Huomenna lauantaina vietetään WWF:n Earth Hour -ilmastotapahtumaa, joka pysäyttää meidät ajattelemaan ympäristöämme. Osallistu sammuttamalla valot ja sytyttämällä kynttiläsi kello 20.30–21.30 välisenä aikana. Kauppakeskus on tapahtuman hengessä mukana ja sammuttaa julksivujensa mainosvalot tapahtuman ajaksi. Kauppakeskus on avoinna normaalin tapaan 24h.
Ympäristöasiat ovat meidän kaikkien asia ja sille voi osoittaa lauantaina tukensa sammuttamalla turhat valot. Hiljentyminen ja valojen sammuttaminen tunniksi yhtenä päivänä ei ehkä pelasta koko maailmaa, mutta kannustaa meitä ajattelemaan maailmaamme myös jokapäiväisessä arjessa. Pienillä teoilla voimme jokainen vaikuttaa ilmastonmuutokseen ja tukea kestävää kehitystä.
Kauppakeskuksen arjessa tehdään lukuisia asioita, joilla pyritään vähentämään ympäristön kuormitusta, kuten energian talteenottoa, liikkeseen reagoivaa valaistusta tai jätteiden mahdollisimman tehokasta lajittelua. Osallistumalla Earth Hour -tapahtumaan haluamme jakaa yhdessä asiakkaidemme kanssa huolen ilmastonmuutoksesta.

Kuva: Aki-Pekka Sinikoski / WWF

Kuva: Aki-Pekka Sinikoski / WWF

Kuva: Aki-Pekka Sinikoski / WWF

Kuva: Aki-Pekka Sinikoski / WWF
Videosta näet, mistä oikein on kyse. Oletko mukana ja missä sytytät kynttiläsi?
Postaus julkaistu ensimmäisen kerran 24.3.2018

Anna Liljeroos
Neuvosta vaari ja Hetkiä idässä -blogien takana on itähelsinkiläinen perheenäiti Anna Liljeroos. Neuvosta vaari on itäisen Helsingin oma niksipirkka, Hetkiä idässä taas innostaa liikkeelle ruokahalua herättäen.