Taiteiden yön tärpit Itä-Helsinkiin!
Tänään 20.8. Helsingissä juhlitaan taiteiden yötä, joka tuo Itä-Helsinkiin valtavasti kiinnostavia tapahtumia. Tässä parhaat tärpit Taiteiden yön rientoihin Itä-Helsingissä.
Vuotalossa tanssitaan, improtaan ja piirretään käärmejunaa
Vuotalon (Mosaiikkitori 2) aulassa juhlitaan kuvittaja Pasi Pitkäsen Kohti tuntematonta -näyttelyn avajaisia. Taiteilija piirtää tilaisuudessa Ouroboros-sarjasta tuttua käärmejunaa ja tarjoilla on käärmekarkkeja ja mehua klo 16–18.
Vuotalon pihalla, Vuotorilla vietetään Kaupunkitanssien päätösjuhlaa. Juhlan aloittaa Tanssiteatteri Tsuumin Improvisoidut iltamat -esitys, joka yhdistää improvisoidun tanssin ja musiikin suomalaiseen iltamaperinteeseen. Esityksessä improvisaatio yllättää ja tempaa mukaansa niin esiintyjät kuin yleisönkin. Juhlat Vuotorilla klo 18-20.

Itäkeskuksen kulttuurikeskus Stoa tarjoilee musiikkia ja kulttuurienvälistä iloa kaikille avoimessa hengessä
Tervetuliaistapahtuma Stoa Welcome Day (Turunlinnantie 1) kutsuu tutustumaan kulttuurikeskukseen klo 16.–18.
Sen jälkeen juhlitaan Stoan Elojuhlaa ja kansainvälistä Middle East Jam Festivalia. Lähi-idän ja Pohjois-Afrikan kulttuureja esille tuova ilta tarjoilee live-musiikkia, työpajoja ja monenlaisia herkkuja ruokakojuilla.

Työpajoissa voi kulkea musiikin, tanssin, järjestöjen ja työpajojen välillä, rakentaa rytmisoittimia kierrätys- ja luonnonmateriaaleista, luoda yhteistä kasvimattoa, polttopiirtää jälkiä lahopuuteokseen tai maalata postikortin pölyttäjille. Stoassa klo 16–22.
Teatteri Qon Niitty-nukketeatteriesitys tarjoaa vehreän, kukkivan ja visuaalisen teatteriesityksen Teatterisalissa klo 17–17.30 ja klo 18.30–19. Lisäksi teatteri järjestää avoimia jamisessiota ja työpajoja pitkin iltaa.

Innostu Sirkushulinoista Sirkus Magentassa
Sirkus Magenta (Itäkatu 7) kutsuu tutustumaan sirkuksen iloihin koko perheen sirkustapahtumassa. Pääset hyppimään trampoliinilla, uimaan pallomeressä, temppuilemaan ilma- ja temppuradalla, pyörittelemään vanteita ja jongleeraamaan ohjaajien avustuksella.
Maksuttomat Sirkushulinat Magentassa klo 17.30–19.
Kuva: Tero Ahonen
Osallistu Fotomaratonille Kontulassa
Kontula Fotomaraton on perinteinen ja leikkimielinen valokuvakilpail, joka innostaa tutkimaan kaupunginosan visuaalista luonnetta neljän tunnin intensiivisellä kuvauskierroksella annettujen teemojen pohjalta. Klo 16-20.Lue lisää >

Anna Väre
Anna Väre on vapaa toimittaja, copywriter ja Eastorin toimituspäällikkö, joka Hyllyjen välissä -blogissaan kohtaa ihmisiä ja ilmiöitä Eastonissa ja sen ympärillä. Minun reseptini -juttusarjassa sukelletaan annosten ja asioiden ytimeen ja jaetaan vinkkejä parempaan arkeen.